Het zwembad Nij Súdersee in Lemmer is dit jaar nog steeds niet in gebruik. Nadat de laatste door de eigenaar kaalgeplukte beheerder/exploitant door hem was weggestuurd lukt het maar niet een opvolger te vinden. B&W van de gemeente De Fryske Marren hadden in december – in samenspraak met de gemeenteraad – besloten dat het Sportbedrijf De Fryske Marren met de eigenaar van het zwembad overeen zou komen het zwembad in 2025 voorlopig te exploiteren. Voorlopig, omdat eerst juridisch uitgezocht zou moeten worden of hier een openbare aanbesteding verplicht zou zijn. Genoemd Sportbedrijf is van de gemeente (100% aandeelhouder).De gemeente betaalt ieder jaar een bedrag aan de eigenaar als een tegemoetkoming voor de exploitatie van het bad. Dit bedrag is gebaseerd op het bedrag dat eertijds de gemeente Lemsterland jaarlijks bij het destijds gemeentelijk bad bij moest leggen. Geïndexeerd en inmiddels opgelopen tot €400.000.-.
De NCPN gaat er vanuit dat het nog steeds niet geopend zijn van het bad ermee te maken heeft dat het Sportbedrijf DFM het zwembad niet wil beheren en exploiteren onder de door de eigenaar – een grote recreatie-ondernemer – gestelde voorwaarden, welke de vorige drie exploitanten in grote problemen hadden gebracht. De NCPN heeft dit middels schriftelijke vragen aan B&W voorgelegd. Als de eigenaar al in het begin van het jaar die €400.000.- voor de exploitatie van het zwembad ontvangt dan vindt de NCPN het alleszins redelijk om de tijd van het niet in gebruik zijn van het zwembad financieel in mindering te brengen.
Het zwembad is voor Lemmer en omgeving een belangrijke voorziening. In een zo waterrijke omgeving is het uiterst belangrijk dat er zwemmen wordt geleerd, zwemmen voor personen en verenigingen mogelijk blijft en de Reddingsbrigade er kan blijven oefenen. Door het vele jarenlang door de gemeente nalaten om verantwoording over de besteding van gemeenschapsgeld te vragen, komt steeds het voortbestaan van het zwembad waarvoor het bedoeld is – maatschappelijk gebruik – in gevaar. Toen gewone inwoners die qua inkomen van de gemeente afhankelijk waren de duimschroeven werden aangedraaid kon een grote recreatie-ondernemer met voor het zwembad bedoelde gemeenschapsgeld doen wat hij zelf wilde. Deze kwestie in de gemeente De Fryske Marren is gewoon een ‘verkleinde’ uitgave van hoe Nederland eruit ziet.